Kategorie: Erotika

Koikatsu! Trefa, nebo další přešlap?

Koikatsu! Trefa, nebo další přešlap?3D eroge z prostředí střední školy, s detailní úpravou postav a možností se volně pohybovat, i rozhodovat? To jsme tu už měli celkem dvakrát, konkrétně v případě obou dílů Artificial Academy. Ve světě japonských eroge her ale takovýchto titulů není nikdy dost...

Už je to delší doba, co japonské herní studio Illusion, vytvářející v současné době nejkvalitnější 3D eroge hry, dalo dohromady titul, který by stál za větší zmínku. Naposledy v roce 2014 přišlo se skvělým Artificial Academy 2, pokračováním úspěšného titulu pracujícího se simulací školního života. Poté se plácalo v nápadech typu Play Club (velice úzce připomínající kontroverzní RapeLay), Sexy Beach Premium Resort – pokračováním série Sexy Beach s velkým otevřeným světem – či naposledy ne tak zlém Honey Select. Lidi většinou zareagují na již zmíněný RapeLay, nebo VR Kanojo, které se dočkalo oficiální lokalizace a vydání i na Steamu.

Fanoušci tohoto studia ale nechtěli jen snahu o co nejrealističtější ztvárnění, či nové technologie představující eroge hry v tom nejmodernějším světle. Chtěli nejlépe hru připomínající právě Artificial Academy, nebo ještě lépe – kultovní Artificial Girl 3. A zdá se, že Illusion vyslyšelo léta pěné ódy a na začátku roku 2018 odhalilo nový titul zpracovaný v anime stylu a navíc i s otevřeným, živoucím prostředím střední školy. Že by konečně trefa do černého a návrat k vymodleným kořenům? A nebo jen další přešlap?

Než začnu, upozorním, že hra je i v oficiálním názvu prezentována jako „Koikatu“, ovšem ve hře samotné běžně zaznívá „Koikatsu“, což vychází logicky i z přepisu. Taktéž se budu záměrně často vracet k Artificial Academy, protože Koikatsu! z něj v mnohém vychází.


Bezmezná fantazie

Už ve své trial verzi, vypuštěné měsíce před oficiálním vydáním hry (27. 4. 2018), Illusion představilo již typicky podrobnou úpravu postav. Pomocí posuvníků lze docílit prakticky čehokoliv - od detailního nastavení tváře, přes proporce, až po účes rozdělený na dvě části. Tedy, jde prakticky o opsaný systém úpravy představený třeba zrovna v Honey Select, nicméně zde v již zmíněném anime/hentai stylu a s mnoha dodatečnými, občas až skoro zbytečnými drobnostmi. Díky tomu se dostane na fantazii každého.

Vaší virtuální postavě následně přiřadíte jednu z řady základních osobností, kterou můžete obohatit o další podrobnosti formující její výslednou povahu. A pak je tu kategorie oděvů. Protože je to hra ze školního prostředí, hlavní váhu zde mají školní uniformy, jejichž variant se díky podkategoriím najde mnoho. Nicméně se hra neomezuje jen na ně a na výběr je i z civilních horních a spodních částí. Není jich dohromady nějak mnoho, ale dají se různě kombinovat a přebarvovat. Pro každou příležitost si lze navolit jiný set oblečení – tedy jiný pro pohyb ve škole, jiný k bazénu, nebo na klubové aktivity. Každopádně bez jakéhokoliv omezení.

Kde je v tomto editor ženských postav docela bohatý, ten týkající se hlavní mužské postavy už spíše tradičně strádá. Nelze si nastavit výšku a tak je třeba smířit se s faktem, že hra velmi silně cílí na shotacon, případně trap. Veškerá maskulinita je v tahu poté, kdy budete moct svého hrdinu navléknout třeba do sukně. A i když si jinak lze pohrát s posuvníky a přizpůsobit proporce všemi směry, pořád ta nejmenší ženská postava bude odpovídat neměnné výšce hrdiny. Takže na lolicon rovnou zapomeňte.

Ve finále si lze nastavit i ostrost stínů, kdy ty základní se snaží cílit na anime vzezření, ale jemnější naopak připomínají příjemný 3D styl známý z Artificial Academy. V editoru lze strávit i hodiny, pokud chcete být ohledně tvorby postavy opravdu podrobní, nebo se zkrátka vyžíváte v nejtitěrnějších detailech.


Hurá do školní lavice!

Jakmile máte připraveny veškeré vysněné postavy, můžete započít novou hru. Hned ze začátku vám hra nabídne možnost pojmenovat si školu podle sebe a obsadit celkem tři třídy. Jde čistě o dívčí školu, takže kromě vašeho mužského hrdiny do školních lavic lze posadit jen předdefinované, nebo vaše vlastní hrdinky. Co se týče příběhových postav a učitelského sboru, tam lze upravit pouze vizáž, nikoliv zasahovat do povah a dalších předurčených vlastností.

Po naplnění (či nenaplnění) školy se přechází k samotnému hernímu příběhu. Tedy, vy, jako hrdina, se bez většího vysvětlení dostáváte na střední dívčí školu. Hra se v tomto ohledu nepáře s logikou a spíš si z toho dělá srandu, než aby uměle vytvářela důvody už tak absurdního námětu. Úvod ukáže váš nástup do školy, plus pár příběhových postav.

Celé zpracování příběhových částí jde ve šlépějích typických vizual novel – většinou statický model postavy měnící pouze výrazy a gestikulace, ve spojení s taktéž statickým (mnohdy čistě 2D) pozadím a tunou textu. Následně dostanete po tomto až úmorně dlouhém úvodu možnost volného pohybu. A zábava může začít! Tedy... nebudu předbíhat.Škola v celé své 3D kráse

Svět, respektive území školy, není tak otevřené, jak by se na první pohled mohlo zdát. Škola působí celistvě, ale po každém sejití schodů, projití dveřmi, či jen snaze zajít do nějaké zajímavé uličky, následuje ne moc příjemná prolínačka do bílé a přemístění do dané menší oblasti. Je jasné, že se tímto krokem Illusion snažilo napravit nešvar SBPR, kde obrovský otevřený svět v kombinaci s ostatními prvky způsobil neustálý pokles FPS. Ale požitek z nerušeného prozkoumávání jinak krásně vypadajícího prostředí školy je tím pádem v tahu a „světlo na konci tunelu“ čeká za každým rohem.

Škola je opravdu hezky vymodelovaná a víc než jen splňuje veškerá očekávání. Ať už to jsou typické chodby, místnosti klubů, běžecká trať, bazén, tělocvična, kafeterie, nebo detailnější části jako záchody, či šatny se sprchami. Této části byla věnována péče a i když při pohledu do dáli je vidět, že na okolí se už spíš šetřilo, jde jinak o požitek, který potěší každého, kdo měl už třeba od sledování anime chuť se jen tak procházet po typicky fiktivní japonské škole.

Pokud jsou navíc všechny třídy plně obsazené, kolem to žije. Postavy sedí v lavicích, prohání se po chodbách, věnují se činnostem v klubu, nebo běhají na trati. Animace všech pohybů jsou ladné a nepůsobí uměle. Zvlášť v případě sestav roztleskávaček jde o zajímavý pohled. Problém ovšem nastane tehdy, kdy si uvědomíte, že veškerá tato vyladěná živost je jen zástěrkou pro jinak slabý obsah.


Není do čeho píchnout

Postavy mezi sebou totiž nekomunikují. Je sice hezké, že provádí všechny možné činnosti, ale na nějaké rozvíjení zajímavých mezilidských vztahů tu už zřejmě nezbyl prostor. V Artificial Academy tohle bylo - vztahy se mezi postavami rozvíjely, měnily a převracely. Každá nová hra tak byla zcela jiná, zábavná a plná nečekaných, často až bizarních událostí. Zde bohužel nic takového není a i když může mnohdy vypadat, že spolu postavy vedou konverzaci, je to ve skutečnosti jen součást iluze živoucího světa.

Jediný, kdo se může nějak socializovat, jste vy – hlavní hrdina. A stejně to není ono. V první řadě nehrajete úplně tak za neutrálního hrdinu, ale máte nadiktovanou takovou tu klasicky generickou osobnost. Jak co řeknete, či jak na co zareagujete, z ní tedy vychází. Dostáváte sice volnou ruku v tom, jak se ke každé postavě zachováte – jestli rozvinete vztah, či na ni zkusíte něco ostřejšího, ale pořád tu není moc na výběr a u každé postavy tak dojde k rutině – promluvit, odpovědět správně na otázku vycházející z jejich preferencí a postupně se takhle dopracovat až do zdárného konce. Můžete se mimo to nechat následovat po všech čertech, nebo i pozvat hrdinku na rande, na nějž dojde vždy v neděli – ale pořád, je to jen taková zředěná omáčka na chudém základu.

Příběhové postavy nemají na fungování školy už vůbec žádný vliv. Objevují se ve formě oddělených událostí a potěší jen vášnivé čtenáře, protože je to hromada předlouhých dialogů bez jakýchkoliv možností na výběr, ve finále končících naskriptovanou hentai scénou a klasickým titulkem „fin“.

Kromě toho není během jedné ze tří denních period moc co dělat. Hrdinovi můžete leda tak vylepšovat tři druhy statů interakcí se speciálními ikonami rozmístěnými různě po škole, které mají pramalý vliv na váš herní postup. Když takhle třeba vylepšujete svůj H-status a je třeba se přitom třeba párkrát „svůdně“ zakroutit na rampě, působí to až stupidně směšným dojmem. A tam veškerá sranda končí. Herní čas vyobrazený v horní části vůbec neutíká a přeskočení celé denní doby v tomto případě je jediným vysvobozením z neustálého pocitu prázdnoty a toho, že „není do čeho píchnout“. Samozřejmě, není-li po ruce libovolná, povolná hrdinka. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Hra je, co se nějakého toho obsahu týče, nudná, nenaplňující a po pár prvních chvílích se stane klávesa F8 (přeskočení periody) vaším nejlepším přítelem. Kromě ještě dalších funkčních kláves, z nichž jedna vyjede kompletní seznam postav vč. toho, kde se každá nachází. A díky další klávese se rovnou přemístíte na dané místo na mapě bez nutnosti přebíhat skrz i několik dalších menších lokací. Pointa otevřenějšího prostředí školy se tak úplně vytrácí.

Abych tuto část nějak ukončil, musím ještě zmínit, že celkové ovládání je stavěno spíš na jednu ruku – konkrétně běh kupředu je fixován na levé tlačítko myši a nelze toto nastavení změnit. Ti, zvyklí na běh klasicky pomocí „W“ nebo šipky nahoru, se tak musí smířit s tímto bizarním systémem, který je takto nastaven naprosto logicky. Tedy, o tom hned v další části. Teď ještě dodám, že samo Illusion vyslyšelo prosby a ovládání se chystá předělat na klasické "WASD". Vzhledem k tomu, jak jinak na fanoušky reaguje (resp. nereaguje), je to takové minimum.


Na to hlavní se nezapomíná

Je jasné, že eroge má povětšinou hlavně jeden účel, nejde-li o vyloženě příběhovou hru. Na tu se sice v tomto případě Koikatsu snaží hrát, ale co si budeme vykládat – o tom to vážně úplně tak není. Mimo naskriptované scénky máte možnost se zvolenou (nepříběhovou) hrdinkou po určité době přejít i do oné interakce. A je jedno, kde to bude – lze to provést kdekoliv, v jakékoliv místnosti, nebo třeba v otevřeném prostoru. Problém je tu ale takový, že vás zkrátka nikdo nenačapá, nevyruší, ani nebude přihlížet, jako tomu je v Artificial Academy. I když je chodba plná lidí, hra vás přenese do vlastního, izolovaného vesmíru, a co se do té doby dělo kolem, je následně úplně jedno.

Tam můžete záležitost vzít do svých vlastních rukou, nebo si vybrat jedno ze třech základních míst (země/zeď/lavice/židle) a na základě tohoto umístění i ze standardního výběru poloh. Ty se odemykají tím, jak často do těchto interakcí vstupujete a jak daleko jste v příběhu každé z hlavních hrdinek. Nechybí náležitá neomezená manipulace s jednotlivými částmi oblečení (v případě hrdiny jen stav oděn-neoděn) a samozřejmý výběr „kam to bude“ a „jak to bude“. Animace jsou v tomto případě pěkné, i když jde většinou o přímé předělávky těch z Honey Select. Což samozřejmě nijak nevadí.

Mimo to, v rámci neodmyslitelně fetišistického podtextu můžete hrdinky i špehovat, a to buď v záchodových kabinkách, nebo ve sprchách. V obou případech dostanete naprostou volnost pohledu a nejste tak odkázáni na pouhé šmírování klíčovou dírkou, které by možná neposkytlo detaily, ale rozhodně by působilo o něco zábavněji. A opět jde o přesun do oddělné scénky bez předešlého vlivu okolí.

Po této stránce jde o standard, který nenadchne, ani neurazí. Do obou režimů lze přejít i přes položku v hlavním menu, což potěší ty, kteří nad hrou samotnou zlomili hůl. Jen se navolí postava, její mentální stav, k ní příslušný hrdina, mapa (zahrnující komplet školu plus hrdinův pokoj), denní doba a není třeba se k nějakému nesmyslnému pobíhání po škole za účelem čistě jen svedení, či šmírování hrdinek, vůbec vracet.


Kde to vzít?

Nyní předejdu možným dotazům, kde tuto hru sehnat. Dotazující se přesměruju na téma komunity Hongfire, které už samo napoví (pokud ne, nemohu víc sloužit). Přímo mohu poskytnout pouze trial verzi s kompletní úpravou ženských postav, která je ke stažení i z oficiálních stránek. Případně existují stránky obchodů, kde si hru lze takoupit – třeba zde. Ale musím upozornit na to, že za cenovku zhruba 1300 Kč rozhodně nestojí – lepší si nějaký ten pátek počkat na slevu.

Taktéž musím upozornit na to, že hra zatím nemá (a ani zřejmě nebude mít) oficiální překlad. Existuje ale automatický překladač, který svou práci plní dostatečně a texty, či vůbec jednotlivé popisky, jsou navzdory přímému překladu z japonštiny dobře čitelné. To samozřejmě neplatí pro ty, kteří s čtením „měsíčních run“ a vůbec rozumění japonštině jako takové nemají vůbec žádný problém.

Komunita fanoušků už mimo jiné naplno pracuje na modifikacích, které by měly v nejbližší době odstranit cenzuru a případně přinést i kvalitnější překlad (mnohé části, jako uživatelské rozhraní, již překlady mají). Mimo další modifikace přidávající nové účesy, oblečení, či kompletně překopávající hru a doplňující ji třeba o yuri, či yaoi (ano, taková modifikace už opravdu existuje).


Zkrátka to zase úplně tak nevyšlo

Rozhodně nelze upřít opět bezkonkurenční úpravu ženských postav, nebo krásně vymodelovanou školu. Taktéž se musí pochválit přiložené (a pro každý takovýto titul už samozřejmé) Studio, ve kterém si lze jednoduše vytvořit komplet vlastní scénky. Ale to je tak všechno.

Hra mimo hentai stránku, nebo stránku Studia, prostě nudí a nepřináší nic, k čemu by se člověk chtěl vracet a kde by mohl zažít mnoho vtipných, nebo dokonce i bizarních chvil. Revoluce se holt zase nekonala a i když mělo Koikatsu nakročeno stát se dalším Artificial Academy, nakonec přineslo jen řadové, leč pořád vysoce kvalitní 3D eroge s promrhaným potenciálem.

Komentáře

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Text
  b i u s img code url hr   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

, To jsem nečekal! odpovědět
Bomba! Tak takovejhle článek jsem u tebe už ani neočekával. Vyčaroval jsi mi úsměv na tváři pokaždé, co jsem se celým popisem hry prodíral I jednu chvíli jsem si říkal "ty jo, to zní fakt zajímavě" a ačkoliv hra očividně zklamala, tak si jdu přečíst tvůj zápisek o Artificial Academy. Jak jsi zmiňoval, tam by mohl být využit potenciál celého univerza. Kazdopádně díky, že jsi takový "tester" těchto provokativních japonských her a já díky tobě vím, po čem do budoucna sáhnout. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
odpověděl(a)
Díky za opětovnou podporu a vůli bez ostychu zareagovat! :D
Článek jsem si připravoval už nějakou tu chvíli, tuhle hru jsem zkrátka musel rozebrat. Ale AA stále vede. Uvidíme, možná do této kategorie letos přispěju víc. V merku mám další nadcházející tituly (nejen od Illusion) a teoreticky bych se mohl k některým jiným taky vrátit (znám jedno opravdu dobré H-RPG... jakože fakt dobré i obsahově a požitkově, že jsem u toho zkysl na několik hodin). Tak uvidíme. Na tohle každopádně musí být ta správná nálada.

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich