Kategorie: Filmy

Dorama recenze #2 - Densha Otoko speciál

Dorama recenze #2 - Densha Otoko speciálSice jsem mluvil o trojrecenzích, ale teď nastala mimořádná situace, kdy nějaké doramě věnuju celý článek. Pohodlně se usaďte, vlak se právě rozjíždí!

Densha Otoko (v ang. překladu "Train Man", do češtiny volně přeloženo "Muž z vlaku"), je 11 dílná dorama založená na pravdivém příběhu. Vypráví o člověku jménem Tsuyoshi, šíleném otaku, který se při jízdě ve vlaku na první pohled zamilovává do náhodné dívky sedící naproti němu. Objevuje se však opilec, který ji začne obtěžovat a tak se hlavní hrdina rozhodne zakročit, ač má strach. Nakonec onu dívku zachraňuje a ona si od něj vyžádá adresu, na kterou mu později zasílá děkovný dopis a sadu hrnečků. Tsuyoshi se nechává následně vyprovokovat lidmi z jedné internetové komunity, kterou navštěvuje a kam se svěřuje se svými problémy, aby jí zavolal a nenechal si ujít možnou šanci. A tu se rozbíhá příběh plný úspěchů, neúspěchů, ale i nevšedních životních situací na pozadí na první pohled nemožného vztahu normální dívky z bohaté rodiny a zatvrzelého otaku.

Už námět se mi zdál velice zajímavý a říkal jsem si, že to bude něco pro mě, neboť jsem si už taktéž procházel nějakou takovou situací. Proto jsem to začal volně sledovat a netušil jsem, jak mě to nakonec nehorázně chytne. No, pojedu tedy od začátku. Hlavní hrdina, Tsuyoshi, byl prostě magor, jinak se to říct nedá. Extrémně nemotorný, téměř nechopný života, ze všeho rozklepaný a nakonec i hodně šílený. Nehorázně mě iritoval a kolikrát jsem z něho musel nahazovat nejeden facepalm. Ze začátku jsem ho i v jistém smyslu nesnášel a už vůbec jsem se s ním nijak nedokázal ztotožnit, protože ač já mám taky problémy, rozhodně ani z malé části takové, jako měl on. Nicméně postupem času jsem si na něj zvykl a pak už jsem mu i držel palce, ať mu to vyjde. Do té doby jsem se ale královsky bavil, protože jsem zatím neviděl nikoho, kdo by mohl mít takové smůly naráz.

Komunita, kterou navštěvoval, zafungovala a on zapracoval na dívce, kterou potkal ve vlaku. Tou byla Saori, která se mi, abych řekl pravdu, moc nelíbila. Byla to taková vyvalená vychrtlina a jak jsem začínal se sledováním, už jsem si říkal, že horší hlavní postavy to mít snad nemohlo. Každopádně stejně, jako u Tsuyoshiho, zvykl jsem si na ni a přijal jsem ji takovou, jaká je, i když také má svoje mouchy a nemalé, zejména co se odpouštění týče, tam dělala neskutečné fóry. Tsuyoshiho ale přijala překvapivě pozitivně, což se docela divím, když se na jejich první schůzce choval jako idiot, až jsem musel koukat skrz prsty. Příběh byl jinak plný otaku kultury a vůbec, jak okolí pohlíží právě na samotné otaku. Tady mě trochu zarazilo, že jsou vlastně bráni jako takový odpad společnosti a tak nějak doufám, že to tam bylo přehnané, protože jinak teda nevím. Ale když přihlédnu na to, jak bylo bráno celé dorama a že to bylo protkané komedií do morku snímků, myslím, že v reálu to zase tak tragické nebude. Co se týče té internetové komunity, kterou Tsuyoshi navštěvoval, i zde se nakonec protkávaly některé osudy a právě díky tomu, že se jednotliví členové snažili Tsuyoshimu (tedy, jak jej nazvali, Denshovi), pomoct, pomalu poznávali i sami sebe a nejeden se rozhodl změnit svůj život a uvědomit si jistá fakta. Složení této komunity bylo každopádně jedno velké otaku. Tady bych chtěl upozornit, že v japonsku se otaku dělí, ne jako u nás, kde máme výraz "otaku" jen pro příznivce japonské kultury, anime, mangy apod. obecně. Čili mezi členy komunity se našel třeba fanoušek vlaků, války, knih, jakéhosi bojového umění a další takovíto "maniaci". A společně tedy Denshu podporují a pomáhají mu dodávat kuráž, aby se se Saori někam dokázal hnout.

Jde se tedy zase spíše k hlavním a nejvýraznějším postavám doramy a jako další uvedu třeba Tsuyoshiho klientku, Misuzu, která jej věčně ponižuje a když jdou na jídlo, neváhá na něj hodit celý účet a zmizet. Později však poznává, jaký vlastně Tsuyoshi doopravdy je a také na něj začíná měnit názor, ač se k němu chová stále stejně drsně. A samozřejmě, nebylo by to správné dorama, kdyby tu nebyl i nějaký záporák a tím je Kazuya, který se po zjištění, kdo je Densha a kdo Hermes (takhle Saori nazvali na komunitě), jim snaží za každou cenu zabránit se nějak víc sblížit. Jak z toho vyplývá, nebude se zde řešit pouze Densha, ale i věci okolo Saori a vše se protkává v jedno velké drama. Ze začátku je to skoro jen čistě komedie, ale později přijdou i velké emoce, které člověka nenechají chladným, ač jsou občas trochu přehnané a i trochu podbarvené komedií.

Nebudu říkat, jak to celé dopadlo, ale do příběhu jsem se vžil natolik, že jsem měl i pocit, jako bych se stal součástí té internetové komunity a spolu s ní jsem Denshovi držel palce až do samotného konce. Zda se to vyplatilo, to si už bude muset každý zjistit sám. Každopádně, být tohle anime, tak mám jasnou jedničku a nový masterpiece. I tak zůstávám u toho, že kromě Usagi Drop je toto další krásná dorama, která jistě potěší každého, kdo se chce jak pobavit, tak zhlédnout úžasnou romanci. Všemi deseti doporučuji těm, kteří jsou také otaku a mají s tím spojené problémy. Zvedne vám to jistě trochu sebevědomí, ač je to z části fikce. Ale i vy, co problémy se svojí zálibou nemáte, rozhodně zkoukněte, stojí to za to! Za mě jasných 5/5*.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

„Mít rád lidi a milovat lidi to je celé tajemství a snad jediný recept na štěstí.“ Jan Werich