Kategorie: Kronika

Strasti okolo skládání PC

Strasti okolo skládání PCDalší z mých šílených dobrodružství, tentokrát ovšem technického rázu. Na mé výpravě za složením PC mě zastihlo mnoho krušných chvil, které jsem ale nakonec zdolal a dokázal tak zdánlivě nemožné, aspoň tedy pro mě, jako pro laika, který takto přišel na mnoho nových věcí a získal i dost zkušeností pro případné budoucí výměny komponentů.

Nikdy bych předem neřekl, že se rozhodnu k něčemu tak šílenému. Dejme tomu, že jsem do té doby pouze věděl, že bedna PC se skládá z nějaké základní desky, zdroje o určitých wattech, CPU, grafiky, k nim několika málo větráčků, RAM pamětí, disků atd. Z minulých zkušeností jsem věděl i něco málo o paticích ohledně chlazení CPU, či že se paměti rozdělují třeba ještě na DDR2 a DDR3. Prostě takový základ, který pokořil mé jinak čistě uživatelské a experimentální znalosti.

Na mém starém a stále ještě současném PC se už začal podepisovat jeho věk. Přeci jen, tehdy jsem ho kupoval v nějakém roce 2006 a vyšel mě i s obrazovkou okolo 25 tisíc. Ale čas plyne rychle a tak po těch 7 letech to postupně přestalo být ono. Sice jsem na konci předminulého roku ještě udělal nějaké menší tunění, přidal jsem nejvyšší možný procesor, který mi deska snesla (Intel Core 2 Duo E6700) a zakoupil si k tomu i výkonnější grafickou kartu (GeForce 8800 GTS 320MB), ovšem to fungovalo jenom chvíli a stejně se během roku z toho všeho stal jen jeden, dle kamaráda i zavirovaný, krám, na kterém něco dělat je občas jedno velké utrpení.

Faktem je, že jsem se ještě do nedávna zuby nehty držel Windows XP a jakýkoliv nový systém jsem odmítal. To také způsobilo postupné znevýhodnění. Nové programy a hry se začaly dělat výhradně pro Windows 7 a tak jsem se sotva držel starších verzí potřebných programů jen, abych si vykompenzoval fakt, že takhle to dál nepůjde. A opravdu, nešlo. Ve spojení s extrémně zasekaným PC to dalo dohromady akorát moje časté výbuchy vzteku, proč to zase nejede, proč je zadělaná RAMka a proč tím vůbec ještě ztrácím čas. To mě přivedlo k myšlence, že je načase povyměňovat komponenty. Původně jsem tedy plánoval jenom vylepšit stávající, ale stará deska, která mi už lepší procesor nevzala, byla tím pádem k ničemu a to znamenalo jedině kompletní výměnu s tím, že mi z PC zbyde akorát tak zdroj, disky a to je všechno. Mělo by to cenu? Nemyslím si. Prostě jsem se rozhodl, že začnu skládat úplně znova a od píky. Jenže jsem ještě nevěděl, jak to mám skládat. V deskách jsem se nevyznal a nebylo mi jasné, podle čeho mám hledat. Tak se mě tato myšlenka držela delší chvilku a nic jsem nerealizoval. Hlavně to bylo těžké ohledně grafických karet, neboť když už člověk nějakou našel a porovnal ji výkonnostně v testu k nějaké novější hře, vyšlo to na pořádný fail. Tak jsem to nechal být.

O minulých Vánocích se ovšem vše rapidně změnilo. Ano, bylo to Assassin's Creed IV, které mě dovedlo ke grafické kartě, kterou jsem si hned našel v bazaru a na jejímž základě jsem započal hledání CPU a k němu příslušné desky. A tento večer jsem nejen, že jsem i sehnal levně grafickou kartu ještě o třídu vyšší, než jsem plánoval (NVIDIA GeForce GTX 480), ale taktéž mega levně CPU i s chladičem (Intel i7-940). Ihned jsem se na inzeráty ozval. Měl jsem totiž předem rozhodnuto, že komplet nový PC nechci. Proč taky, když se dají součástky sehnat levně přes bazar? Jo, je mnoho skeptiků, kteří by bučeli s tím, že to nebude funkční a tak dále. Nicméně pokud si dá člověk pozor a domluví si třeba koupi přes Aukro, či se mu prodejce nabídne, že komponent předvede v provozu, myslím, že není absolutně žádný problém. Abych pokračoval, ten večer jsem domluvil CPU, protože za tu cenu jsem potřeboval jednat ihned a druhý den po probuzení rychle běžel na Aukro, abych jej zaplatil, protože mi jej mohl kdokoliv vyfouknout. To se mi také ozval prodejce s grafikou, že na kdy se domluvíme. Čili jsem měl jasno, tohle by tedy bylo.

Základovku jsem se rozhodl koupit novou a to samé zdroj. Přeci jen, nemusí být vše bazarové a taktéž se ne všechno dalo takhle sehnat. Měl jsem sestaveno téměř na míru. I nový 2TB disk jsem si pořídil, kdy se prodejce nabídl, že mi tam může nechat zásobu seriálů, dokumentů a filmů, což jsem bral (a udělal jsem ve výsledku hodně dobře). A samozřejmě, nesměl chybět case a DVD-Romka, abych měl z čeho nainstalovat systém. Vše vypadalo dobře. Do dvou týdnů, kdy jsem s objednávkami začal těsně před Silvestrem, jsem měl téměř všechno. Ještě jsem doobjednal DDR3 8GB RAM paměť, počkal na poslední komponenty a vše smontoval dohromady. Jsou to dva týdny dozadu, kdy bylo sestaveno a já byl připraven PC prvně spustit.

Byl jsem napjatý. Ale vše jsem zapojil do sítě a stiskl tlačítko zapnutí na předním panelu. A... nic. Absolutně se nic nestalo. Jen jsem vylétl s hlasitým "Co je?!" a začal zkoumat, co může být špatně. Všechno bylo zapojeno správně, aspoň tedy, co jsem tušil. Přeci jen, už nebylo co víc zapojit a zase tak tupý jsem nebyl, abych nevěděl, co kam patří. A ani přesto PC nenaběhl. Bylo to úplně mrtvé. Ihned jsem volal otci a po telefonu jsme zkoumali, čím to může být. Sám netušil, co to může způsobovat a že jemu se to nikdy nestalo. Já už panikařil, že bude možná v háji deska, či zdroj. Nakonec jsem dostal radu ohledně vyzkoušení zdroje. Podle návodu jsem propojil dva piny a zapojil k němu DVDRomku, nicméně se ukázalo, že zdroj jde. Tak chyba musela být jinde.

Dle jednoho návodu jsem se dočetl, že to tam člověk zkoušel mimo case. Dobře, vyšrouboval jsem desku a hle, sotva se uvolnila, už se rozsvítila dioda. Ta předtím nesvítila, jak jsem řekl, vše bylo naprosto mrtvé. Zkusil jsem to zapnout, ale samozřejmě opět nic. Nakonec stejně přední tlačítko na case nefungovalo. Desku jsem vytáhl mimo case, podložil ji trikem a zkusil to znova. Povedlo se a PC se zapl. Tedy, větráčky se roztočily, disky chroustly a to bylo opět všechno. Žádný obraz se neukázal, nic nepípalo. Opět jsem volal s otcem a pro jistotu jsem vyzkoušel i svoji grafiku ze starého PC, i úplně starou, co jsem měl ještě předtím. Ale pořád nic, žádný obraz, žádné načítání BIOSu. No, pravdou byl další fakt. Ta 8GB RAM, kterou jsem objednával, se ukázala být nekompatibilní vzhledem k mým DDR3 slotům. Prostě jasné, dělal jsem machra, že manuál číst nebudu a tento fakt mi unikl. Ukazatel teploty CPU na desce přitom pořád dokola ukazoval kód "E8 01 b2 00". Nejdřív jsem to nebral v potaz. Pak jsem si ale na jisté diskuzi ohledné přesně mé desky (Sapphire Pure Black X58) tuto chybu vyhledal a tam se mluvilo o možné chybě v RAM. Dobrá tedy. Ačkoliv jsem se už tak po tom odpoledni stráveném šťouráním se v nefunkčním PC cítil mizerně, nechal jsem to chvíli být a objednal tedy jinou, 4GB paměť, a doufal, že to není něco horšího. Přeci jen, diskuzí na toto téma bylo několik a jak to tak bývá, strašáci rádci, kteří mají většinou miliony otázek, ale žádnou kloudnou odpověď, to mnohdy viděli na chybu MB, zdroje, či tak. Naštěstí některá řešní poukazovala taky na RAM. Tak jsem tomu dal zkoušku.

Mezitím jsem zjistil, co jsem to za vola, protože to zkratování základovky bylo logické, když jsem ji jen přišrouboval k plechu a nepodložil ji, čili se jej dotýkala. V sáčku od case naštěstí byly podložky a tak byla deska již smotnována tak, jak měla být i předtím. Musel jsem se mlátit do hlavy. O pár dní později mi přišla nová paměť. Rychle jsem ji vybalil, z PC vyhodil tu 8GB a nasadil novou 4GB. A se staženým zadkem očekával výsledek. PC jsem zapnul a byl jsem tam, kde předtím. Opět to nejelo jak mělo a ledka zase jen stále dokola vyhazovala ten samý nesmyslný kód. Bylo mi z toho až zle, protože teď to jedině mohlo znamenat, že je v háji něco jiného. Propadal jsem beznaději. Ale poslední věc, kterou jsem viděl v mnoha videích ohledně tohoto problému a kterou mi radil i známý, bylo vyresetování CMOS. Již přesvědčen, že to ničemu nepomůže, jsem šroubovákem vyloupl tu kulatou baterku, chvíli ji podržel v ruce a posléze ji zasadil zpět. A věřte, nevěřte, po dalším spuštění se začaly dít zázraky. Nejen, že se najednou obraz ukázal, ale načetl se i BIOS a vše, jak mělo. Ulevilo se mi. Přenastavil jsem bootování na DVD a zkusil načíst instalaci systému. Povedlo se, DVD se načetlo a instalace systému se spustila. Tedy, její průvodce. Už jsem byl v pohodě a viděl, že vše by mělo fungovat. To jsem ale pro změnu narazil při instalaci, kdy mi to systém nechtělo na 2TB HDD nainstalovat, protože byl nějak jinak konfigurován a vzhledem k tomu, že se mi nechtělo jej formátovat kvůli zásobě filmů na něm, rozhodl jsem se objednat jiný disk.

Disk mi přišel teprve včera. A to navíc poštou, i když jsem si zvolil osobní odběr. Ale tak, proč nemít poštu zadarmo na druhou stranu? To neberu vůbec jako prohřešek, spíš jako blbost toho obchodu. Navíc jsem si jen den předtím byl ještě pro kabely. Potřeboval jsem další napájecí kabel a rovnou pro jistotu objednal i SATA kabel k novému disku (udělal si strejčka, kdyby náhodou disk u sebe ten kabel neměl) a i DVI kabel pro propojení s LCD, abych mohl přepínat mezi obrazy obou PC, které nyní vlastním. Jen, co jsem dojel domů, jsem ale zjistil, že jsem zase udělal hloupost z neznalosti. DVI kabel se totiž rozděluje ještě na několik druhů, kdy současné využívané jsou DVI-I a DVI-D. Jejich koncovky se liší počtem pinů a samozřejmě, já si koupil DVI-I, takže do zástrčky u LCD, která je typu DVI-D, to nepasovalo. Jako by těch problémů s novým PC nebylo už dost. Což, objednán je nový, nyní už s jistotou DVI-D kabel a DVI-I holt vrátím. Takže další cesta skrz město až na druhý konec. Co se dá dělat, za blbost se platí.

I když, pořád to není vše, co by se nepovedlo. PC jsem včera celé odpoledne instaloval, tedy, nahodil jsem systém a hned začal nahazovat všechny možné výkonné programy. Narazil jsem ovšem při testu Assassin's Creed IV, který jsem si zvolil jakožto svou první hru na novém PC, protože jsem na základě jejích požadavků přišel ke své grafické kartě. Všechno bylo v pohodě, hra se mi rozjela na nejvyšší detaily celkem slušně, nicméně po chvíli hraní bum, prásk, systém spadl, 4x to zapípalo a bylo po muzice. Nahodit to zpět šlo až tvrdým restartem. A já věděl, že je zle. Ještě jsem to pak zkusil znova se sníženými detaily, ale udělalo to to samé. Nicméně jsem si všiml, že teplota grafické karty dosahuje téměř  100°, kdy 105° je pro ni maximum. Teplotu CPU jsem nakonec pořešil, protože ta taky byla okolo 100°, nicméně byl uvolněný větráček. Takže ještě budu doobjenávat chlazení speciálně pro GPU. Kdy, aby toho nebylo málo, mi před chvílí přišel mail, že tam, kde jsem jej objednal, jej nemají na skladě. Zatím to tedy výkonnostně vypadá hodně dobře, i Skyrim, co jsem zkoušel, jede krásně bez seknutí na nejvyšší detaily. Problém je tu holt ta teplota, kdy se to přehřívá. A i hlučnost. Což je další věc, že PC šíleně hlučí, téměř jako vysavač, až při vyšším výkonu není pořádně zlyšet zvuk z beden. To by tedy byly takové mouchy, které se snad nějak vypilují a až pak budu moct pomalu na ten nový PC přecházet.

Dostávám se k závěru. Jak vidíte, i laik, jako jsem já, který dělá jen věci na základě toho, jak se co dělá a ne proč se to tak dělá, dokázal téměř nemožné a složil si od základu PC, které má sice své chyby, ale nic, co by nebylo nějak rozumně napravitelné. Celkově mě to vyšlo na nějakých 12 tisíc, kdy musím počítat s dalšími nadcházejícími výdaji a tak bych to nakonec mohl i tak stáhnout na 13-14. Kdybych si býval nechal PC postavit na zakázku, možná by běžel perfektně, ale dal bych za to jistě taky přes 20 tisíc, jako jsem dal i za starý PC tehdy před 7 lety. A proto si myslím, že všechno to trápení, které bylo, ale i které stále je a ještě bude, za to jistě stálo. Dokázal jsem něco, v co jsem nejprve ani sám nevěřil a navíc jsem se přiučil mnoha věcem, takže kdybych PC skládal znova, již bych určitě nepochybil. Aneb jak se říká, chybama se člověk učí. A při stavbě co nejlevnějšího PC, ale zároveň co nejvýkonnějšího, nesmí být člověk skeptický a mít jistý nadhled. Jen v tom tkví potenciální úspěch.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.

„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain